Gimdos kaklelio vėžio našta Lietuvos populiacijai – viena didžiausių pasaulyje. Tačiau, nepaisant šios ligos dažnumo ir pavojingumo, tinkami prevenciniai veiksmai nuo jos apsisaugoti ar aptikti ją ankstyvoje stadijoje gali smarkiai sumažinti gimdos kaklelio vėžio žalą pacientėms ir jo ekonominę naštą valstybei.
Atsiliekame nuo Šiaurės Europos šalių
„Gimdos kaklelio vėžys – viena dažniausių moterims nustatomų onkologinių ligų Lietuvoje. Deja ir mirtingumas nuo jos Lietuvoje vis dar vienas didžiausių Europoje. Tai aiškiai rodo, kad turime daugiau dėmesio skirti gimdos kaklelio vėžio prevencinei diagnostikai“, – sako Goda Aleknavičiūtė, inovatyvių genetinių medicinos tyrimų laboratorijos „Genotipas“ vadovė.
Pasaulinio ŽPV informacijos centro duomenimis, Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys kasmet diagnozuojamas vidutiniškai 412 moterų. Kiekvienais metais fiksuojamos ir 193 mirtys. Lyginant su kitomis Šiaurės Europos šalimis, gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje diagnozuojamas beveik triskart dažniau. Kiekvienam 100 000 Lietuvos moterų tenka 28,2 gimdos kaklelio vėžio diagnozių. Šiaurės Europos šalių vidurkis – 10,4 diagnozių tam pačiam moterų kiekiui.
Prevencijos programos
Prevencinės skiepų nuo gimdos kaklelio vėžio programos Lietuvoje, lyginant su Šiaurės Europos šalimis, pradėtos taikyti gerokai vėliau. Atitinkamai, net 93 proc. norvegių yra pasiskiepijusios nuo pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – žmogaus papilomos viruso (ŽPV), nurodo ŽPV informacijos centras. Lietuvoje skiepytų moterų – tik 66 procentai. Be to, Norvegijoje nuo 2018 m. ŽPV vakcina už valstybės lėšas skiepijami ir vyrai – potencialūs šio viruso nešiotojai. Dabar jų paskiepyti 92 procentai. Lietuvoje 11 metų sulaukę berniukai pradėti skiepyti nuo 2023 metų. Per metus pagal šią programą paskiepyti 13,5 tūkst. berniukų.
Galima pasidžiaugti, kad lietuvės šiek tiek pareigingiau už norveges lankosi pas ginekologus periodinei profilaktinei gimdos kaklelio vėžio patikrai – 71-74 proc. Lietuvoje ir 65-67 proc. Norvegijoje. Būtent šios prevencinės programos padeda laiku identifikuoti užsikrėtimą ŽPV ir pastebėti gimdos kaklelio pakitimus, kurie signalizuoja apie galimą onkologinės ligos pradžią.
Stresą mažina aiškus žinojimas
Svarbu įvertinti tai, kad užsikrėtimo ŽPV nustatymas dar anaiptol negarantuoja, kad gimdos kaklelio audiniai supiktybės – daugiau nei 80 proc. lytiškai aktyvių žmonių per gyvenimą ŽPV užsikrečia bent vieną kartą. Net 90 proc. ŽPV infekcijų moterims savaime praeis per dvejus metus.
„Daugelis moterų, profilaktinio ištyrimo metu sužinojusios, kad yra aukštos rizikos ŽPV nešiotojos, patiria baimę, stresą ir nežinomybę dėl tolimesnių veiksmų. Iš dalies šią nežinomybę – ir pacientui, ir gydytojui – padeda išsklaidyti vadinamasis metilinimo tyrimas, parodantis gimdos kaklelio vėžio išsivystymo riziką“, – aiškina G. Aleknavičiūtė.
Metilinimo tyrimas atliekamas iš to paties tepinėlio, kuris buvo naudojamas užsikrėtimui ŽPV nustatyti. Jeigu jo metu nustatoma, kad gimdos ląstelių genai FAM19A4 ir miR124-2 yra metilinti (pakitę), gydytojas informuojamas, kad pacientės ląstelėse jau įvyko epigenetiniai pokyčiai ir trumpalaikė rizika išsivystyti gimdo kaklelio vėžiui yra aukšta. Kita vertus, jei šie genai nėra metilinti, galima saugiai daryti išvadą, kad gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra žema.
„Mūsų laboratorija yra pirmoji Lietuvoje, siūlanti šį pažangų tyrimą. Aukštesnės rizikos pacientėms metilinimo tyrimo dėka gali būti laiku skiriama intensyvesnė stebėsena, o žemesnės rizikos pacientės išvengs papildomo streso dėl savo sveikatos būklės“, – tyrimo privalumus vardija laboratorijos „Genotipas“ vadovė.
Apie „Genotipą“
Inovatyvių genetinių medicinos tyrimų laboratorija „Genotipas“ teikia platų naujausių tyrimų spektrą, padedantį tiksliau ir aiškiau suprasti ligos priežastis, numatyti eigą bei personalizuoti gydymą. „Genotipo“ laboratorija siekia pacientui ir gydytojui palengvinti sveikatos sprendimus.
„Genotipo“ laboratorija specializuojasi genetiniuose vėžio tyrimuose (paveldimo vėžio tyrimai, neinvaziniai tyrimai, prognostiniai tyrimai, naviko profiliavimo tyrimai, skystoji biopsija), taip pat atlieka neinvazinius prenatalinius tyrimus, genetinių ligų nešiotojų tyrimus poroms, naujagimių genetinius ir metabolinius ligų tyrimus, infekcinių ir retų ligų tyrimus.
Kiekvienam žmogui galintys būti aktualūs – tai „Genotipo“ laboratorijos individualizuoti sveikatos tyrimai, tokie kaip vaistų efektyvumo pagal paciento genetinį kodą tyrimas, mitybos ir sportinių pajėgumų, odos ir plaukų būklės, biologinio amžiaus tyrimai.
Tikime, kad kiekvienas nusipelno prieigos prie aiškios, patikimos informacijos apie sveikatą, ir būtent ją teikiame. Jokio žargono ir painiavos – tik atsakymai, kuriais galite pasitikėti.