Dažnai vaikai autistai turi skonio ypatybių, dėl kurių jiems tenka iššūkiu sveikai maitintis.Vienas iš būdų kaip padėti tokiam vaikui tai – įvairūs papildai.

Omega-3 mitybos trūkumai veikia žarnyną ir gali prisidėti prie ASD atsiradimo per žarnyno ir smegenų ašį. Padėdami autistams su dėmesio koncentracija, atmintimi ir apskritai bendra sveikata.

Liga, vadinama autizmo spektro sutrikimu (ASD), pasižymi daugelio elgesio charakteristikų pokyčiais, tokiais kaip sumažėjusi socialinė sąveika ir pasikartojančių užduočių vykdymas. Kažkas, ką tikrai galima gydyti saugiais papildais.

ASD liga pasižymi nuolatiniais socialinės sąveikos ir bendravimo sunkumais įvairiomis aplinkybėmis.

Šiame straipsnyje mes sutelksime dėmesį į omega-3 naudingumą mažinant ASD simptomus.

Autizmas ir Omega-3 - kaip tai padeda smegenims?

Omega-3 naudojimas žuvų taukuose

Autizmu sergantys vaikai dažnai patiria uždegiminius procesus.  Žuvų taukai gali padėti kartu su sveika mityba ir kitais gyvenimo būdo pokyčiais. Žuvų taukai, kurių sudėtyje yra omega-3, padeda mažinti uždegimą smegenyse, veikia neuromediatorius, nuotaiką, miegą, dėmesį ir agresiją.

Šios būtinos riebalų rūgštys tai pasiekia formuodamos ir išsaugodamos stiprias ląstelių membranas. Be to, hormonų perdavimą palengvina kanalai ir receptoriai, esantys mūsų ląstelių membranose. Sveikos ląstelių membranos negali būti sukurtos be pakankamai riebalų rūgščių, ir šios jungtys nevyksta taip greitai ar kaip prognozuota. Šios membranos gali būti pagamintos pridedant būtinų riebalų rūgščių, tokių kaip žuvų taukai.

Dėl ko svarbu gauti Omega-3:

Kaip būtinoji pagalba – širdies ir kraujagyslių sveikatai. Kūdikių sveikatai ir vystymuisi. Sumažėjusiai krūties ir kolorektalinio vėžio rizikai. Sumažėjusiai Alzheimerio ligos ir demencijos rizikai. Pagerintai pažinimo funkcijai. Mažesnės geltonosios dėmės degeneracijos ir akių sausumo rizikai. Sumažėjusi reumatoidinio artrito rizikai.

Omegos vaidmuo autizme

Omega-3 ir -6 riebalų rūgštys yra svarbios normaliai medžiagų apykaitai ir smegenų vystymuisi. Toliau pateikiami keli svarbūs omega-3 vaidmenys reguliuojant organizmo funkcijas:

  • Nėštumo metu šios riebalų rūgštys kaupiasi naujagimio smegenyse, ypač trečiąjį trimestrą. Todėl neišnešiotiems kūdikiams gali būti naudingas papildomas maitinimas.
  • Bandomasis tyrimas parodė, kad omega-3 papildai pagerino neišnešiotų kūdikių, kuriems yra didelė rizika susirgti ASD, kalbos raidą.
Taip pat nėštumo metu negavus pakankamai omega rūgščių tai gali įtakoti ir vaiko autizmą.
Nors tėvai vėlesniam periode gali įtakoti suvartojamą omegos kiekį nėra duomenų, kad tai gali daryti stiprią įtaką vaikui nėštumo ir ankstyvos vaikystės metu.
Palyginus placebo efekto grupę ir autistus, kurie gavo omega-3, juose sumažėjo hiperaktyvumas ir neramumas.
 
 

 Omega-3 ir ASD gestų tobulinimas

Gestai yra svarbi bendravimo dalis ir abu yra ankstyvosios kalbos raidos rodikliai. Be to, vaikai, vartoję omega-3 ir omega-6 papildus, dažniau spartino socialinį elgesį, taip sukurdami papildomo komforto. Vaikų naudojami gestai dažniausiai skirstomi į dvi grupes: funkcinius gestus ir socialinius gestus. Funkciniai gestai, tokie kaip bučinys, naudojami norui išreikšti. Omega-3 riebalų rūgščių papildai gali būti naudojami ankstyvam vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimą (ASD), kalbos vystymuisi, teigia tyrėjai.

Omega-3 įsisavinimas

Užtrunka nuo trijų iki keturių valandų, kol omega-3 riebalų rūgštys pasiekia kraują po papildo vartojimo. Tačiau gali užtrukti ilgiau, kol poveikis atsiras ir bus pastebėtas ilgalaikis poveikis.

Omega – 3 šaltiniai

Omega-3 riebalų rūgštys EPR ir DHR yra saugios ir randamos riebiose šalto vandens žuvyse, tokiose kaip lašiša, ančiuviai ir skumbrės. Tiek žuvų taukai, tiek krilių aliejaus papildai turi šių riebalų rūgščių. Išgėrus priedą, reikia nuo trijų iki keturių valandų, kad pasiektų kraujotaką, tačiau naudojant aukštos kokybės produktą ilgalaikis poveikis gali trukti ir ilgiau.

Tačiau, be papildų, omega-3 rasite ir kai kuriuose kituose maisto šaltiniuose:

  • Kaip minėta, riebioje žuvyje, pavyzdžiui, skumbrėje, silkėje, sardinėse, lašišoje ir ančiuviuose, šias riebias žuvis galite valgyti bent 1–2 kartus per savaitę.
  • Linų sėmenys – kadangi maltus linų sėmenis lengva virškinti, galite juos apibarstyti jogurtu ar koše arba pridėti prie kokteilių. Taip pat galite išbandyti linų pyragaičių receptus, plačiai prieinamus internete.
  • Riešutai – pasigaminkite takų mišinį su riešutais.
  • Chia sėklos – su šiomis sėklomis galite gaminti granolos batonėlius namuose.

 

Suvartojimo kiekis

Kiek omega-3 turėtumėte suvartoti, priklauso nuo jūsų kūno, gyvenimo būdo ir poreikių. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės treniruojasi daug valandų per dieną, o jų organizmui reikia omega-3 riebalų rūgščių, kad išlaikytų formą ir išliktų stiprus treniruočių metu. Tačiau ASD sergančių vaikų reikalingas kiekis yra toks:

  • Vaikams nuo 1 iki 3 metų – 700 mg,
  • vaikams nuo 4 iki 8 metų – 900 mg,
  • 9–13 metų vyrams – 1200 mg,
  • moterims nuo 9 iki 13 metų – 1000 mg.

Nepaisant visų jų privalumų, vartojant dideles omega-3 riebalų rūgščių dozes, gali kilti kraujavimo problemų, nes kraujas tampa skystesnis, taip pat tai gali turėti įtakos imuninės sistemos funkcijai. Kitas galimas šalutinis poveikis:

nemalonus skonis burnoje ir blogas kvapas.

Rėmuo.

Pykinimas ir skrandžio sutrikimas.

Viduriavimas ir kitos virškinimo trakto problemos.

Galvos skausmas.

Dvokiantis prakaitas.

Subalansuotas ir skoningas omega-3 vartojimas

Subalansuota strategija yra būtina naudojant žuvų taukus autizmui. Nors papildai gali turėti didelę įtaką, ne mažiau svarbu sutelkti dėmesį į dietą, į kurią įeina visavertis maistas, kuriame yra daug maistinių medžiagų ir omega-3 riebalų rūgščių šaltinių.

Vaikų autizmo simptomai ir omega-3 riebalų rūgštys: tyrimai rodo silpną ryšį


Omega-3 riebalų rūgščių trūkumas gimdos vystymosi metu kai kuriais atvejais gali padidinti riziką, kad vaikas susirgs autizmu. Mokslininkai žino, kad omega-3 riebalų rūgščių trūkumas nėščios moters mityboje gali sukelti:

Smegenų neuronų mielinizacijos pokyčiai.
Neurogenezė ir sinapsinis vystymasis.
Neuromediatorių apykaita ir smegenų ryšys.
Uždegiminės reakcijos.
Kognityvinė ir elgesio funkcija.

Kai kurie tėvai gali manyti, kad jei autizmas yra susijęs su omega-3 riebalų rūgščių trūkumu nėštumo metu, jie galėtų duoti savo vaikui šį priedą, kai jie sensta, ir paskatinti geresnį smegenų ir kūno vystymąsi. Nors pakankamas omega-3 kiekis yra svarbus vaiko vystymuisi, nėra aiškaus ryšio tarp specifinio autizmo raidos sutrikimo ir omega-3 trūkumo nėštumo ar ankstyvos vaikystės metu.

Yra keletas nedidelių tyrimų, kurie rodo, kad omega-3 maisto papildai gali pagerinti kai kurių autizmu sergančių vaikų elgesį. Maždaug 27 tyrimai, kuriuose dalyvavo 1028 vaikai, kuriems diagnozuotas autizmas, parodė, kad vitaminų ir mineralų papildų, įskaitant omega-3 riebalų rūgštis, derinimas pagerino keletą su šia būkle susijusių simptomų. Šie simptomai yra bendravimas, socializacija ir pasikartojantis elgesys.

Kitas nedidelis tyrimas parodė, kad omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino D derinys gali palengvinti kai kuriuos autizmu sergančių vaikų elgesio simptomus, tokius kaip hiperaktyvumas ir dirglumas. Tyrime dalyvavo 111 vaikų, kurių amžius nuo 2 iki 8 metų. Jie dalyvavo šioje vitaminų terapijoje 12 mėnesių (vienerius metus).

Palyginti su placebo grupe, autizmu sergantiems vaikams, vartojusiems vitaminų ir omega-3 derinį, sumažėjo dirglumas ir hiperaktyvumas. Tačiau tyrimas galutinai neparodė, kaip šis poveikis veikė.

Elgesio terapija vis dar yra geriausias autizmo simptomų valdymas


Geriausias būdas užtikrinti, kad jūsų vaikas gautų pakankamai mitybos, įskaitant omega-3 riebalų rūgštis, yra skatinti jį valgyti įvairų sveiką maistą. Kadangi daugelis vaikų, sergančių autizmu, patiria maitinimo problemų, svarbu rasti geriausią elgesio terapijos ir medicininio gydymo derinį, kad būtų pagerintas jų elgesys ir išplėstas mitybos pasirinkimas.

Taikomosios elgesio analizės (ABA) terapeutai gali dirbti su jūsų vaiku, kad netinkamą elgesį, pvz., maisto nenorą, pakeistų į teigiamą elgesį, pvz., maisto priėmimą ir išplėstą maisto pasirinkimą. ABA terapeutai naudoja teigiamą pastiprinimą, kad paskatintų elgesio pokyčius, ir jie gali padėti jums tęsti šį procesą įprastų valgių metu.

Taip pat turėtumėte dirbti su savo vaiko pediatru, kad išsiaiškintumėte visas pagrindines virškinimo trakto problemas. Vaikai, sergantys autizmu, dažnai turi virškinimo trakto problemų, ir šis diskomfortas gali būti susijęs su maistu, kurį jie valgė. Tai gali lemti ne tik to maisto atmetimą, bet ir bet ko panašų; pykčio priepuoliai valgio metu; ir atmesti įvairesnį maistą, kurį jie valgydavo.

Nors kai kurioms iš šių problemų reikia elgesio intervencijų, svarbu pašalinti fizines diskomforto priežastis. Jei jūsų vaikas turi sveikesnę virškinimo sistemą, jam nebus taip fiziškai nepatogu, o tai gali labai pagerinti jo elgesį.

Pajūryje dirbančios vaistininkės patarimai: poilsiaujant svarbu nepamiršti saiko ir vandens

Pajūryje dirbančios vaistininkės patarimai: poilsiaujant svarbu nepamiršti saiko ir vandens

Kaip elgtis, kad poilsiaujant prie Baltijos jūros netektų susidurti su mažesniais ar didesniais negalavimais? Pajūryje veikiančios vaistinės vaistininkai…

Nuo senovės tradicijų iki šiandienos inovacijų: kaip namuose gamintus ledus paversti sveiku desertu?

Nuo senovės tradicijų iki šiandienos inovacijų: kaip namuose gamintus ledus paversti sveiku desertu?

Ledai – vienas populiariausių pasaulio desertų. „World Population Review“ duomenimis, daugiausiai ledų yra suvartojama Naujojoje Zelandijoje. Vidutiniškai per metus…

Tobulumo siekis – ne visada naudingas: psichologė įspėja, kokią žalą gali daryti perfekcionizmas

Tobulumo siekis – ne visada naudingas: psichologė įspėja, kokią žalą gali daryti perfekcionizmas

Justina Antropik Rekomenduojamas produktas Black Stuff fulvio rūgšties turtingos kapsules 90 kapsulių 3 mėn. kursas Pokalbis su Justina…

0 0 balsų
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Temos
Patarimai
Renginiai
Akcija!