Vilniaus kolegijos Elektronikos ir informatikos fakultete pristatoma naujovė – speciali relaksacinė sistema, sukurtas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams. Apie naujovę LNL žurnalistas teiravosi dr. Eugenijaus Mačerausko, kuris teigia, jog kėdė valdoma dirbtinio intelekto pagalba. ,, Dirbtinis intelektas valdo visą sistemą. Jei relaksacinį scenarijų valdytų žmogus, jo faktorius būtų subjektyvus.‘‘

,,– Kokia šios kėdės esmė, ką ji daro, koks jos poveikis autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams?‘‘ – klausia žurnalistas
,,Šioje kėdėje realizuotos trys pagrindines funkcijos. Pirma yra vibracinė – pati kėdė, kuri sudaro vibracinį scenarijų. Antra – garsas, kuris leidžia vaikui pasijausti miške ar kur kitur, atitinkamai sukuriant garsinį scenarijų. Trečia – šviesa, kuri kombinuojama kartu su garsu ir vibracija. Ir visa tai sukurta Lietuvos mokslininkų bei psichologų. Šios relaksacinės sistemos esmė – palengvinti vaiko emocijas. Pirminių tyrimų metu buvo atlikta analizė, kuri parodė, kad kol kas nieko panašaus pasaulyje sukurta nėra.‘‘- teigia daktaras.
Kaip teigia dr. E. Mačerauskas – funkcijos yra parenkamos individualiai
Dirbtinis intelektas automatiškai parenka ir automatiškai keičia relaksacinį scenarijų, kuris sudarytas iš šviesos, garso ir vibracinio poveikio. Čia yra valdymo panelė, kuri skirta parinkti scenarijus ir juos keisti. Yra veido ir emocijų atpažinimo algoritmai, pagal kuriuos parenkamas atitinkamas scenarijus, jeigu, pavyzdžiui, vaikui jis nepatinka. Reaguojama į besikeičiančias vaiko emocijas. Visi duomenys perduodami iš vienos sistemos dalies į kitą. Ir pats kompiuteris save valdo. Taip pat vyksta ir su kėde. Atsižvelgiant į emocijas ir jų stiprumą, parenkamas atitinkamas vibravimo scenarijus.
Žurnalistas taipogi klausia apie kėdės poveikį, ar jis ištirtas?
Atsako dr. E. Mačerauskas – ,,Buvo atlikti tyrimai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Pagal tyrimų rezultatus galima teigti, kad teigiamas poveikis pasireiškė daugiau kaip 80 proc. Autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai, patyrę neigiamų emocijų ar joms išsibalansavus, natūraliai nusiramina per kelias valandas. O sėdint tokioje relaksacinėje kėdėje – per 10–15 minučių. Tiesa, tam tikri atvejai buvo neutralūs. Na, o ryškiai išreikšto neigiamo poveikio, kad vaikas kėdėje susinervintų, nebuvo fiksuota.‘‘
Nebrangi ir pritaikoma daugelyje vietų.
Kaip sako daktaras kėdės pritaikymo galimybės labai plačios – nuo mokyklų iki individualių šeimų. Be to pati kėdė turėtų kainuoti tik apie 2 tūkst. eurų, kas tikrai nėra nežmoniški pinigai. Tad tai prieinama bus ir plačiam autistų ratui, o vėliau ši naujovė taip pat persikels ir į gydymo bei mokymo įstaigas. Unikalus projektas, kuris turi teigiamą atsaką ir iš medikų. Be to kėdė buvo kurta 8 metus iš viso. Tad jos pritaikymas – universalus, o ir projektas – unikalus.
Plačiai pritaikoma naujovė
Kadangi kėdė ,,nuneša‘‘ emocijomis ir garsais bei šviesa į relaksacinę būseną, vaikas gali jaustis saugiai, atsipalaiduoti, kas palengvina įsisąmoninimo procesą ir pati būsena iš neramios keičiasi į stabilesnę, vaikas nurimsta, jo emocijų neveikia išorinė aplinka, o pati kėdė valdoma dirbtinio intelekto, tad nėra subjektyvaus scenarijaus. Tai palengvina vaikučių gebėjimą nusiraminti. Kartu tai padeda ir ramiau užmigti, bei rasti ramybės būseną, kuri kartais tokiems vaikams yra sunkiai pasiekiama.
HBSC tyrimas: psichoaktyvių medžiagų vartojimas tarp moksleivių mažėja nevienodai – ryškėja rizikos tarp merginų
Alkoholis, tabako ir nikotino turintys gaminiai – dažniausios vaikų išbandomos ir vartojamos priklausomybę sukeliančios medžiagos Lietuvoje. Pastarąjį dešimtmetį…
Nuovargis, prasta koncentracija ir nuotaikų svyravimai? Gali būti, kad trūksta folio rūgšties
Jaučiatės pavargę net po gero miego? Sunku susikaupti, greitai išsenkate, o emocijos svyruoja be aiškios priežasties? Šiuos simptomus…
Technologijos, girdinčios jūsų kūno signalus: mokslininkė pataria, kaip išvengti perfekcionizmo spąstų
Kas geriau žino, kaip jaučiatės – jūs patys ar jūsų išmanusis įrenginys? Šiandien vis daugiau žmonių savo dieną…