Klasikinėms fajitoms dažniausiai naudojama jautiena, pagardinta aštriais prieskoniais, tačiau kai nesinori sunkesnio maisto, galima paimprovizuoti vien tik su traškiomis daržovėmis – jas grilio vakarėliui su bičiuliais paruošite lengvai ir greitai. Daržoves galima išsikepti grilyje jau susirinkus draugams: kiekvienas susivynios sau įdarą į tortilijas. Nors keptose kukurūzų burbuolėse, pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, vitamino C ir sumažėja, tačiau betakarotenų kiekis padidėja, tad terminis apdorojimas beveik nekeičia kukurūzų maistinės vertės. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva skubantiems pataria nusipirkti jau apvirtų, paruoštų kepimui kukurūzų burbuolių ir mėgautis jų skoniu vos po kelių minučių.
Kukurūzai – cukrinio diabeto ir vėžio prevencijai
Nesvarbu, kokiame Meksikos mieste vaikščiosite, gatvėse jus pasitiks prekybininkai su takais, kesadilijomis ir fajitomis – tos šalies virtuvė garsėja skonių bei aromatų įvairove, prieskonių gausa. Mums meksikietiškas maistas itin patogus vežtis į gamtą ir valgyti rankomis – reikia tik pasirūpinti tortilijoms. Kukurūzų burbuolės ne tik gardžios, bet ir naudingos, be to, paįvairina lėkštes ryškia geltona spalva, o saldokas jų skonis atsiskleidžia aštresniuose patiekaluose.
Anot gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, gelsvuose kukurūzuose yra liuteino ir zeaksantino, kurie užtikrina gerą regos, odos, gleivinių būklę, o ferulos rūgštis svarbi Alzheimerio ligos ir kitų neurodegeneracinių susirgimų, cukrininio diabeto, vėžio prevencijai. Įdomu tai, kad verdant ar kepant kukurūzų burbuoles ryškiau atsiskleidžia jų skonis, be to, nors vitamino C ir sumažėja, betakarotenų kiekis padidėja, tad galima sakyti, kad terminis apdorojimas nekeičia kukurūzų maistinės vertės.
„Be to, suvalgius saldžių kukurūzų burbuolių organizme greitai neišsiskiria insulinas, todėl ilgiau jaučiamas sotumo jausmas. Kukurūzų burbuoles dažniausiai trumpai termiškai apdorojame, todėl jose išlieka daug organizmui naudingų medžiagų – vitaminų B ir C, kai kurių karotinoidų“, – teigia dr. E. Gavelienė.
Gydytoja priduria, kad kukurūzai tinka net ir sergantiems celiakija, nes juose nėra gliuteno. Tačiau juos atsargiau turėtų vartoti cukriniu diabetu sergantys žmonės – nors nuo vienos kukurūzų burbuolės cukraus lygis į aukštumas nepakils, reikėtų būti atsargiems valgant kitą angliavandeniais turtingą maistą.
Grilinkime ne tik mėsą, bet ir daržoves
Nors savaitgaliais gamtoje ar užmiestyje dažniau sklinda čirškinamos mėsos kvapas, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria išsikepti ir daržovių – jos bus skanesnės, jei apšlakstysite patinkančiu padažu, pamarinuosite ir iškepsite garnyrui, salotoms ar pagrindiniam patiekalui.
„Prekybos centruose turime tiek šviežių, tiek minkštesnių, jau apvirtų kukurūzų burbuolių. Jas galima verti ant plono iešmo ir kepti arba grilinti ant grotelių, pavartant žnyplėmis. Visas daržoves tinka marinuoti aliejaus, druskos ir citrinų sulčių mišinyje, įbėrus mėgstamų prieskonių, traiškyto česnako bei prieskoninių žolelių“, – pasakoja O. Suchočeva.
Pasak ekspertės, šviežios daržovės, atėjus jų derliaus sezonui Lietuvoje, būna pigesnės, todėl, norint sutaupyti, verta jų į racioną įtraukti kuo daugiau: „Vidurvasaryje ir vasarai baigiantis, logiška rinktis sezonines Lietuvos ūkininkų daržoves, nes sezonui įsibėgėjus jos būna pigesnės ir šviežesnės dėl transportavimo išlaidų. Verta pasidomėti ir šiuo metu galiojančiais ypatingais pasiūlymais, nuolaidomis ir iš anksto apgalvoti, kokių pirkinių jums reikia. „Rimi.lt“ programėlėje rasite visą svarbiausią informaciją ir galėsite pasiruošti produktų sąrašą, atsižvelgdami į nuolaidas.“
Kulinarijos technologai siūlo į racioną įtraukti rečiau lietuvių vartojamas kukurūzų burbuoles – grilintos kartu su kitomis daržovėmis jos bus gaivus ir lengvas užkandis.
RECEPTAS
Daržovių fajitos
Patiekalui reikės:
3 vnt. rudųjų didžiųjų pievagrybų;
2 vnt. virtų kukurūzų burbuolių;
2 vnt.paprikų;
1vnt.raudonojo svogūno;
1česnako skiltelės;
1vnt.žaliosios citrinos;
1 šaukštelio džiovinto raudonėlio;
4 šaukštų alyvuogių aliejaus;
25 g šviežios kalendros;
1 pakuotės tortilijų;
druskos ir pipirų pagal skonį.
Kaip gaminti:
- Dubenyje sumaišykite alyvuogių aliejų, druską, pipirus, raudonėlį, sutarkuotą česnaką, įspauskite citrinos sulčių ir išmaišykite.
- Paprikas ir svogūną supjaustykite ketvirčiais. Dubenyje sumaišykite paruoštas daržoves ir grybus su paruoštu marinatu ir palikite 1 valandai.
- Ant įkaitintų grotelių dėkite paprikas, kukurūzus, grybus, svogūnus. Kepkite apie 8–10 minučių.
- Iškeptas daržoves ir grybus supjaustykite juostelėmis.
- Nuo kukurūzų burbuolių peiliu nupjaukite minkštąją dalį.
- Tortiliją pašlakstykite vandeniu, dėkite ant grotelių ir trumpai pašildykite.
- Ant tortilijos dėkite šaukštą gvakamolės, supjaustytas daržoves, grybus, padažą, šviežios kalendros.
Skanaus!