Arbūzas – vienas tų vaisių, kuriuo dažnai bandome atsigaivinti vasaros metu. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pastebi, kad arbūzas prisideda prie skysčių balanso reguliavimo per karščius. Be to, šis vaisius turi naudingų mineralų bei organizmui būtinų vitaminų. Todėl pasitinkant rugpjūčio 3-iąją, Tarptautinę arbūzo dieną, vertėtų pasigaminti interneto sensacija tapusių gaivių ir paprastų salotų, gardintų šiuo ryškiaspalviu vaisiu bei fetos sūriu, šviežiais agurkais ir kepintais riešutais. Be to, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva dalijasi gudrybėmis, kaip išsirinkti saldžiausius ir kvapniausius arbūzus, tinkančius tiek desertams, tiek salotoms ar šaltoms sriuboms gaminti.

Padeda palaikyti skysčių balansą

Arbūzai žmonių valgiaraštyje žinomi jau tūkstančius metų ir buvo skanaujami net senovės Egipte. Mūsų dienomis šie saldūs ir sultingi vaisiai ragaujami beveik visuose žemynuose, o daugiausiai jų užauginama Kinijoje, Turkijoje, Irane ir panašiuose regionuose, kur palankios oro sąlygos turėti arbūzų leidžia kone ištisus metus. Ir mūsų kraštuose kai kurie sodininkai bando užsiauginti arbūzų. Tiesa, dėl „didesnio lepumo“ pralenkti obuolių ar kitų mūsų sodo gėrybių arbūzai, deja, negali.

Įdomu tai, kad daugiau kaip 90 proc. arbūzo minkštimo sudaro vanduo. Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tai viena, tačiau toli gražu ne vienintelė priežastis šiuos vaisius skanauti vasaros metu.

„Arbūzai – geras skysčių šaltinis, todėl jie puikiai tinka atsigaivinti karštomis vasaros dienomis ar po intensyvesnės fizinės treniruotės palaikyti tinkamą skysčių balansą organizme. Tačiau arbūzai svarbūs ir dėl juose esančių B grupės vitaminų, kurie taip pat prisideda prie energijos gaminimo. Dar šiuose vaisiuose randama vitamino C, magnio ir kalio. Be to, 100 g arbūzo turi maždaug 21 kaloriją, 4,5 g angliavandenių (0,5 g skaidulų), 0,4 g baltymų ir lygiai 0 g riebalų. Todėl skonio paįvairinimui tai tikrai puikus vaisius. Žinoma, arbūzai neturėtų sudaryti viso dienos vaisių, uogų ir daržovių dienos raciono ir nepakeis būtino išgerti vandens kiekio“, – primena gydytoja dietologė E. Gavelienė.

Gydytoja atkreipia dėmesį ir į tai, jog arbūzai pasižymi aukštu glikeminiu indeksu: „Šis vaisius gali didinti apetitą, sunkiau kontroliuoti sotumo jausmą. Todėl asmenys, sergantys cukriniu diabetu arba kontroliuojantys svorį, turėtų žinoti šią arbūzų savybę bei juos vartoti saikingiau.“

Arbūzus gydytoja dietologė rekomenduoja valgyti gerai prinokusius ir sako, kad ryškiai raudona spalva susijusi su jų sudėtyje esančiu fitocheminiu junginiu – likopenu: „Likopenas randamas ne tik arbūzuose, bet ir kituose raudonos spalvos vaisiuose bei daržovėse. Jis, kaip ir beta karotinas, skatina ląstelių regeneraciją, neutralizuoja laisvuosius radikalus, stiprina imuninę sistemą, palaiko širdies bei kraujagyslių sistemos sveikatą.“

Saldų arbūzą padės atpažinti kelios gudrybės

Į mūsų šalies prekybos centrus arbūzai atkeliauja iš daugybės pasaulio kraštų: Ispanijos, Italijos, Maroko ar net Brazilijos plantacijų. Yra ir skirtingų rūšių arbūzų – ne tik įprastų raudonu minkštimu, bet ir geltonųjų bei besėklių. Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, renkantis šį vaisių atskirti išties saldų, kvapnų ir sultingą galima pasinaudojus keliomis gudrybėmis.

„Prinokusio arbūzo minkštimas visada bus ryškiai raudonas, o sėklos tamsiai rudos arba juodos. Tuo tarpu neprinokęs arbūzas turės balkšvų dryžių minkštime. Pernokusio arbūzo minkštimas atrodys sausokas, pernelyg miltingas, iš jo kris sėklos. Neperpjautas arbūzas turėtų būti lygus, tvirtas, simetriškos formos. Jeigu jis sunkokas, vadinasi, vandeningas ir sunokęs. Šviesi gelsva dėmė ant arbūzo šono taip pat reiškia, kad jis gerai prinokęs. Tamsiai žalios spalvos arbūzas viduje turėtų būti raudonesnis ir saldesnis“, – kokio arbūzo ieškoti ir kaip patikrinti jo kokybę pasakoja O. Suchočeva.

Namuose arbūzus geriausia laikyti šaldytuve. Taip net šilčiausiomis dienomis jie puikiai atgaivins, o norintiems sutaupyti ekspertė siūlo atkreipti dėmesį į specialias akcijas bei asmeninius lojalumo programos pasiūlymus, taikomus vaisiams: „Arbūzų ir kitų vaisių galima įsigyti pigiau, naudojantis „Mano Rimi“ programos asmeniniais pasiūlymais, kaupimu nuo išleistos sumos arba papildomomis nuolaidomis. Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“

Kviečiame pasigaminti vasariškas ir gaivias salotas su arbūzais, fetos sūriu, šviežiais agurkėliais bei kepintais riešutais. 

RECEPTAS

Gaivios arbūzo salotos su fetos sūriu, agurkais ir riešutais

Salotoms reikės:

Saldaus ir sultingo arbūzo;

150 g fetos sūrio;

2–3 vnt. agurkų;

Saujos skrudintų kedro riešutų (galima naudoti ir lukštentas saulėgrąžas arba kitus pasirinktus riešutus);

Mėtos lapelių papuošimui.

Salotų padažui reikės:

50 ml alyvuogių aliejaus;

2 v. š. spaustų citrinos sulčių arba baltojo vyno acto;

2 v. š. medaus;

1 a. š. dižono garstyčių;

1 v. š. vandens;

Pusės šaukštelio česnako granulių;

Druskos pagal skonį.

Gaminimo eiga: 

  1. Nulupkite ir supjaustykite kubeliais arbūzą ir agurkus. Sudėkite juos į didelį dubenį ir ant viršaus sutrupinkite fetos sūrį.
  2. Pasigaminkite padažą ir juo apliekite salotas.
  3. Viską gerai išmaišykite ir ant salotų viršaus užberkite skrudintus kedro riešutus. Salotas papuoškite šviežių mėtų lapeliais.

Skanaus!

0 0 balsų
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Temos
Patarimai
Renginiai
Akcija!