Eteriniai aliejai gaminami nuo senų laikų, juos aromaterapijai, patalpų oro kvėpinimui ar inhaliacijoms noriai naudoja ir Lietuvos gyventojai. Vaistininkai pastebi, kad susidomėjimas eteriniais aliejais auga, o dažniausiai žmonės ieško galinčių pagerinti miego kokybę ir padėti atsikratyti streso.

„Domėjimąsi eteriniais aliejais lemia noras gyventi sveikiau, nenaudoti pernelyg daug cheminių priemonių, nekenkti gamtai, o susidūrus su prasta savijauta ar nuotaika ieškoti kuo natūralesnių sprendimų sau padėti. Pacientai dažnai ateina į vaistinę, ieškodami konkrečių eterinių aliejų, arba prašo parekomenduoti tokius, kurie padėtų sumažinti įtampą, stresą, pagerinti nuotaiką, nuramintų, padėtų užmigti, taip pat kosmetikos priemones, kurių sudėtyje yra natūralių eterinių aliejų. Pastebime, kad dažniausiai domimasi levandų, bergamočių, eukaliptų eteriniais aliejais“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė.

Vaistininkė apie eterinius aliejus: populiariausi – gerinantys nuotaiką ir padedantys užmigti

Miegui gerinti tinka levandos

Eteriniai aliejai yra iš augalų išgaunami junginiai, pasižymintys tam augalui būdingu kvapu ir tam tikromis savybėmis. Natūralūs eteriniai aliejai gaunami distiliuojant (garais arba vandeniu) arba mechaniniu būdu, pavyzdžiui, šaltuoju spaudimu.

Iš viso priskaičiuojama daugiau kaip 90 rūšių eterinių aliejų, kurių kiekvienas turi unikalų kvapą ir galimą naudą sveikatai. Kaip dešimt populiariausių visame pasaulyje yra išskiriami levandų, pipirmėčių, sandalmedžių, bergamočių, rožių, ramunėlių, kvapiųjų kanangų, arbatmedžių, jazminų ir citrinų eteriniai aliejai.

Pasak R. Truncės, kiekvienas eterinis aliejus gali veikti skirtingai, tad žmonės juos renkasi pagal individualius poreikius bei patinkantį kvapą.

„Pavyzdžiui, levandų, melisų ar ramunėlių eteriniai aliejai veikia raminančiai, bergamočių eterinis aliejus priskiriamas prie gerinančių nuotaiką ir atpalaiduojančių, arbatmedžių ar eukaliptų turi priešuždegiminį poveikį, pipirmėčių ir levandų eteriniai aliejai, manoma, gali palengvinti galvos skausmus. Levandų eterinį aliejų apskritai būtų galima vadinti visų eterinių aliejų karaliumi, nes jo poveikis yra daugiausiai ištirtas ir įrodytas. Pavyzdžiui, tyrimais įrodyta, kad levandų aliejaus kvapas pagerina miego kokybę, palengvina užmigimą, ramina nervinę sistemą, atpalaiduoja“, – sako vaistininkė.

Norint patirti eterinių aliejų poveikį, dažniausiai rekomenduojama juos naudoti uostant. Taip pat eterinių aliejų galima įlašinti į difuzorių – tuomet eterinio aliejaus kvapas ne tik ramins, gerins miegą ar nuotaiką, bet ir veiks kaip patalpų kvėpiklis bei turės antibakterinį poveikį, pavyzdžiui, eukaliptų, arbatmedžių ar pušų eteriniai aliejai. Eteriniai aliejai gali būti naudojami ir pirčių procedūroms bei kūno masažams.

Tepti ant odos – praskiedus

R.Truncė atkreipia dėmesį, kad naudojant eterinius aliejus ant kūno, būtina žinoti keletą aspektų. Pirmiausia – eterinį aliejų reikia atskiesti kokiu nors baziniu aliejumi arba įmaišyti į naudojamą kūno ar veido kosmetikos priemonę.

Kai kuriais atvejais eteriniai aliejai gali būti tepami ant odos gryni, pavyzdžiui, arbatmedžio eterinis aliejus, kuris naudojamas atskirų spuogų išdžiovinimui ir greitesniam gijimui, tačiau paprastai jie maišomi su kitais produktais.

Norint naudoti eterinį aliejų ant kūno, jo galite įsilašinti į savo mėgstamą kūno kremą, arba patepti keliose kūno vietose, praskiedus baziniu aliejumi: kokosų, alyvuogių, avokadų, migdolų. Paprastai vienas lašas eterinio aliejaus yra maišomas su 3-5 lašais bazinio aliejaus. 

„Kalbant apie eterinius aliejus, galioja taisyklė – mažiau yra geriau. Eteriniai aliejai yra koncentratas, todėl per dideli jo kiekiai ar didelio ploto padengimas gali sukelti alergines, odą ir kvėpavimo takus dirginančias reakcijas“, – perspėja pašnekovė.

Naudojant eterinius aliejus pirmą kartą, patariama atlikti jų tolerancijos testą – vidinę rankos pusę prie riešo patepti nedideliu kiekiu pasirinkto eterinio aliejaus ir palaukti porą valandų. Jei nepasireiškia neigiama reakcija – aliejų galima naudoti, tačiau jei atsirado odos sudirgimas, paraudimas ar niežėjimas, geriau jo nenaudoti.

Eterinių aliejų negalima tepti jautriose kūno vietose, pavyzdžiui, paakių srityje, taip pat ant pažeistos odos.

Gali sukelti alergines reakcijas

Vaistininkė sako, jog gyventojai dažnai klaidingai mano, kad eteriniai aliejai, kaip natūralios priemonės, niekaip negali pakenkti. Vis tik augaluose ir vaistažolėse yra daug biologiškai aktyvių junginių, kurie gali pakenkti, o eteriniai aliejai, išgaunami iš šių augalų – taip pat.

„Eteriniai aliejai gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį, tokį kaip bėrimai, astmos priepuoliai, galvos skausmai, alerginės reakcijos. Eterinius aliejus reikėtų atsargiai naudoti žmonėms, kurie yra alergiški žiedadulkėms ar patiems augalams. Būtina atsižvelgti ir į kitus žmones, esančius jūsų aplinkoje, kurie gali įkvėpti aromatą, įskaitant senyvo amžiaus asmenis, nėščias moteris, vaikus – jie eterinių aliejų poveikiui gali būti jautresni“, – kalba „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Dažniausiai su nepageidaujamomis reakcijomis yra siejami levandų, pipirmėčių, arbatmedžių, kvapiųjų kanangų eteriniai aliejai.

Aliejai, kuriuose yra daug fenolių, pavyzdžiui, cinamono, gali sukelti stiprų odos sudirginimą, todėl jų nereikėtų naudoti ant odos, nepraskiedus baziniu aliejumi. Tuo tarpu eteriniai aliejai, pagaminti iš citrusinių vaisių, didina odos reakciją į saulės spindulius ir gali atsirasti nudegimų.

„Taip pat svarbu eterinius aliejus rinktis natūralius, ne sintetinius, išgautus cheminėmis priemonėmis. Pavyzdžiui, tokie yra tarp vaistinėje gaminamos „Žiedės“ kosmetikos produktų esantys eteriniai aliejai ar jų mišiniai, kiti gaminiai taip pat paremti natūralių eterinių aliejų pagrindu, juose gausu drėkinantį, antiseptinį bei antibakterinį, antioksidantinį, raminantį, regeneruojantį poveikį turinčių eterinių aliejų“, – sako R. Truncė.

Pokalbis apie vantas ir pirties naudą

Prietarui vantas rišti iki Joninių – Antanas nesutinka, nes iki Joninių dar nebūna subrendę lapeliai. Vantas ruošti žiemai…

Pajūryje dirbančios vaistininkės patarimai: poilsiaujant svarbu nepamiršti saiko ir vandens

Pajūryje dirbančios vaistininkės patarimai: poilsiaujant svarbu nepamiršti saiko ir vandens

Kaip elgtis, kad poilsiaujant prie Baltijos jūros netektų susidurti su mažesniais ar didesniais negalavimais? Pajūryje veikiančios vaistinės vaistininkai…

Nuo senovės tradicijų iki šiandienos inovacijų: kaip namuose gamintus ledus paversti sveiku desertu?

Nuo senovės tradicijų iki šiandienos inovacijų: kaip namuose gamintus ledus paversti sveiku desertu?

Ledai – vienas populiariausių pasaulio desertų. „World Population Review“ duomenimis, daugiausiai ledų yra suvartojama Naujojoje Zelandijoje. Vidutiniškai per metus…

0 0 balsų
Įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Temos
Patarimai
Renginiai
Akcija!